از آنجایی که ایام حج است و حال و هوای حج فضا را پر کرده، من هم می خواهم یک خاطره حجی تعریف کنم که با اینکه خاطره معنوی ای محسوب نمی شود، اما خیلی آموزنده است!

اصولا علاقه زیادی به منظره های باز و گسترده دارم. یعنی هر جایی که می روم همچین تب از بالا دیدن آنجا فرا می گیردم. به همین دلیل هم پشت بام ها یکی از مکان های مورد علاقه ام هستند. تابستان 86 خدا لطف کرد و اجازه داد که یک بار دیگر بروم مدینه. ما توی یک هتل خیلی بزرگ و خیلی بلند ساکن بودیم اما اتاق ما طبقه اول بود. از طرفی نمی شود رفته باشی یک شهر جدید آن هم در کشوری مثل عربستان با آن همه شگفتی (که انگار در یک سیاره دیگر است از بس همه قواعدش فرق می کند!) و نروی منظره شهر و به خصوص حرم پیامبر را از بالا ببینی. من یک بار خاطره خشنی از این کارها داشتم و تجربه بهم نشان داده بود که اگر بخواهی کار دیوانه واری بکنی باید آن را فقط با کسانی در میان بگذاری که حدس می زنی به اندازه خودت دیوانه باشند. من دو تا هم اتاقی داشتم که هر دو آدم های پایه ای به نظر می آمدند اما نمی دانستم چقدر. یک روز ظهر که از نماز برمی گشتیم ایده ام را با نسیم که پنج سال از من کوچک تر بود و بنابراین آماده بود که با کمال میل عقلش را بدهد دست من در میان گذاشتم. به شدت ابراز علاقه کرد (چون کلا فکر می کرد من آدم هیجان انگیزی هستم و اگر با من همراهی کند حکما بهش خوش می گذرد!). ما هم بدون اینکه به کسی چیزی بگوییم یک راست رهسپار طبقه آخر شدیم و از آنجا راه پشت بام را پیش گرفتیم. پشت بام از طبقه آخر خیلی فاصله داشت یعنی ما دیدیم که کم کم داریم از آبادی و تمدن دور می شویم و این البته در کشوری مثل عربستان اتفاق میمون و مبارکی محسوب نمی شود اما با این حال زیاد نگران نشدیم. رسیدیم به در پشت بام. خب هتلی به آن بزرگی که یک در پشت بام هم بیشتر ندارد، قاعدتا آن یک در باید خیلی بزرگ و خیلی سنگین باشد تا حق مطلب را ادا کند، و اتفاقا همینطور هم بود. دو تایی با زور و فشار خیلی زیاد توانستیم در را باز کنیم. اولین چیزی که توجهمان را جلب کرد یک صدای خیلی خیلی بلند بود. نمی دانم چه تجهیزات و دستگاه هایی گذاشته بودند آن بالا که ما برای اینکه صدایمان به هم برسد باید جیغ می کشیدیم. قاعدتا در پشت بام حسابی عایق صوتی بوده که صدای به این بلندی زیاد توی راهرو شنیده نمی شد. چیزی که ما در آن لحظه بهش توجه نکردیم این بود که در پشت بام فقط از داخل و آن هم با زور زیاد باز می شد و اگر کسی می خواست از پشت بام آن را باز کند حتما باید کلید می داشت. چیزی که مساله را بغرنج تر می کرد این بود که ما از این حرکت به هیچ کس چیزی نگفته بودیم و موبایل هایمان را هم برای اینکه اجازه نمی دادند ببریم توی حرم با خودمان نبرده بودیم. از طرفی هر چقدر هم که داد و هوار راه می انداختیم به خاطر صدای بلندی که آنجا بود، عایق بودن در پشت بام، فاصله زیاد پشت بام تا طبقه آخر و فاصله زیاد پشت بام تا سطح زمین عمرا کسی صدایمان را نمی شنید. مسوولین کاروان هم آخرین جایی که به ذهنشان می رسید بیایند دنبال ما بگردند پشت بام هتل بود!! باید آنقدر آنجا زیر آفتاب داغ تابستان مدینه گشنه و تشنه می ماندیم که یا بمیریم یا یکی از کارکنان هتل معلوم نیست به چه دلیل بعیدی گذارش به آنجا بیفتد و ما را پیدا کند.

تا در را باز کردیم نسیم از ذوق منظره ای که قرار بود از آن بالا ببیند چه چه کنان به طرف لبه پشت بام دوید. اما از آنجایی که نظام خلقت به گونه ای طراحی شده که از کسانی که خودشان حواسشان نیست محافظت کند البته مگر اینکه خلافش ثابت شود، در همان لحظه که آمدم در را ول کنم و آن هم چون خیلی سنگین بود، به سرعت و محکم برای همیشه بسته شود، چشمم به یک پاره آجر افتاد که همانطور برای خودش آنجا افتاده بود و نمی دانم در آن لحظه چطور شد که به ذهنم رسید که این پاره آجر را بگذارم لای در که از آن طرف راحت تر باز شود. همانطور که با زور در را نگه داشته بودم خم شدم و آجر را گذاشتم لای در و بعد ولش کردم و رفتم پیش نسیم. یک کم که منظره دیدیم، چون هم خیلی گرم بود و هم آلودگی صوتی بالا بود خواستیم که زودتر برگردیم و رفتیم سمت در و اینجا بود که تازه فهمیدیم چه خطری از بیخ گوشمان رد شده. تا کمی بعد که رسیدیم توی اتاق، صدای قلبم را می شنیدم و بدنم از ترس سست شده بود. چقدر بازماندگان یواشکی بهم می خندیدند که بنده خدا قسمتش این بود دیگر، هر کس یک قسمتی دارد!! هیچ خوشم نمی آمد که آخر عمری اینطور مضحکه خاص و عام بشوم.

به قول آن شاعری که نمی دانم کیست اما عمویم یک بار که در نوجوانی در یک وضعیت خیلی خطرناک قرار داشته شعرش را برای قوت قلب با خودش تکرار می کرده و من هم از او شنیدم: گر نگهدار من آن است که من می دانم، شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد...

 

پ.ن: مریم جات خیلی خالی بود. ولی اگه با تو بودم احتمالا هنوز روی پشت بوم بودیم.

/ 4 نظر / 4 بازدید
محمد

سلام خدا را شكر :) هيجانش صد درصد بيشتر مي‌شد اگر پشت در مي‌مانديد! ولي نتيجه‌اش را الله أعلم متن را كه مي‌خواندم ذره ذره نگرانتر مي‌شدم. آفرين

مریم

من اون وسطاش نگران شده بودم نکنه مرده بوده باشی چرا قبلا این را تعریف نکرده بودی خیلی باحال بود. [لبخند]

سال و مه

عجیبه که منم اینو نشنیده بودم تا حالا! خیلی خوب نوشتی! و... جای لیلی قطعاَ خالی بوده اونجا!

آیلر

آره جاش خالی بوده که باز با لنگه کفش بیفته دنبالم؟ اگه لیلی این وبلاگ رو می خوند قطعا این پست رو نمی نوشتم.