چرا ایتالیا را دوست دارم - 2

توی دانشگاه ما تقریبا روز در میون جشن فارغ التحصیلی برگزار می شه. یعنی من موندم دانشگاه به این کوچیکی یعنی چقدر ورودی داره که اینقدر داره خروجی می ده.

مثلا امروز از صبح علی الطلوع که من اومدم تا الان که ساعت شده 4 و در کمتر از یک ساعت قراره شب بشه، یک سری لیسانسی فارغ التحصیل شدن و خانواده و قوم و خویش و دوست و در و همساده هاشون از دور و نزدیک، از شهر و روستا، از صبح اومدن اینجا رو گذاشتن روی سرشون، گاهی هم در یک بطری شامپاین رو با صدایی انفجار مانند باز می کنن و یکی دو نفر جیغ می زنن. دیوار پشت سر من سراسر شیشه است و من از طبقه چهارم تصویر کاملی دارم از تعداد زیادی پدربزرگ مادربزرگ تاتی کنان، بچه های کوچیک که برای اینکه دوربین عکاسی رو بدن بهشون بالا پایین می پرن، بزرگ ترهایی که با توپ خیالی با بچه ها فوتبال بازی می کنن، فارغ التحصیل هایی که لباس های بلند پوشیدن با تاجی از برگ زیتون، مامان باباهای ذوق زده با دسته های بزرگ گل، و همه خوش لباس و شیک با گیلاس شامپاین در دست انگار که اومدن عروسی. گاهی می بینی یک پسر غول پیکر رو روی دست هاشون بلند کردن و بالا پایین می ندازن. خدا می دونه چقدر از خودشون عکس گرفتن. این جشن پایان نداره. تازه الان که شب بشه می خوان تازه برن یه جایی پارتی بگیرن. من می دونم دیگه.

والا ما هم فارغ التحصیل شدیم، ما هم می دونیم فارغ التحصیلی چیه ولی از این بازی ها در نیاوردیم. من که اصلا برای جشن فارغ التحصیلی لیسانسم باخبر نشدم کی بود و چطور برگزار شد. فوق لیسانسم هم که اصلا جشن نداشت، بیشتر عزاداری داشت. توی این دانشگاه هم برای همه جشن فارغ التحصیلی می گیرن، جز برای اونایی که دکتر می شن. دانشجوهای دکترا در سکوت و وحشت دفاع می کنن. بعد لابد یکی یک دسته گل می ده دستشون، چند تا عکس می گیرن می ذارن فیس بوک و به این ترتیب در و همساده باخبر می شن که فلانی هم درسش تموم شد.

بهترین قسمت این جشن های فارغ التحصیلی در ایتالیا آواز خوندن های دسته جمعی شونه. در هر لحظه و بدون توقف، در آن واحد چندین خانواده دارن برای فرزند دلبندشون، افتخار خانواده و خاندان، لیسانس گرفته و باسواد، این ترانه رو می خونن. یکی که تموم می کنه، بعدی شروع می شه، گاهی با هم تلاقی دارن ولی سکوت هرگز. و اون ترانه چیه؟

Dottore, dottore
Dottore del buco del cul
Vaffancul! Vaffancul!

و معنی اش؟

Doctor, Doctor

Doctor, you are still just an as.shole

Fu.ck you!! Fu.ck you!!

و بعد تصور کنید قیافه مادربزرگ چروکی که داره خنده کنان این رو برای نوه عزیز کرده اش می خونه!!

برای اینکه آهنگ این ترانه دلپذیر بیاد دستتون، این ویدئوی کوتاه رو که مربوط به دانشگاه پادووا هست می تونید ببینید. حالا تصور کنید از صبح تا الان من دارم اینو بی وقفه می شنوم. متاسفانه ویدئویی از دانشگاه خودمون نتونستم پیدا کنم.

/ 1 نظر / 31 بازدید