امیدم گشته ناامید

بعد از هجر تو

یاران می آیند

اندر پی تو

 

هر سال این موقع که می شود و صدا و سیما دست می کند توی آرشیوش و تکه های مستندی از دوران جنگ و آزادی خرمشهر نشان می دهد، هر بار تحت تاثیر قرار می گیرم. یعنی وقتی این فیلم ها را می بینی همه چیز با این فیلم های سینمایی و شعارها و سخنرانی ها فرق می کند. تازه انگار می فهمی چه اتفاقی افتاده و بعد یک تفاوت فاحش و عمیق بین جوانان دو نسل پشت سر هم که یکی از بچه های آن دیگری است توی ذوق می زند. صحنه های واقعی، صحنه های مستند، آن برق توی چشم ها، آن امیدی که بعد از بیست سال هنوز فوران می کند و تا عمق جان بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد، آن معصومیت چهره کسی که زخمی شده، آن حالت کسی که شهید شده، آن خنده ها و شادمانی گروهی که توی یک ردیف پشت سر هم راه می روند و با هیجان به سمت دوربین دست تکان می دهند و به خصوص چهره محجوب و مصمم جهان آرا، همه و همه یک چیزی را در اعماق وجود آدم بیدار می کند. انگار یک دنیای عجیب و نسل منقرض شده را می بینی. باور نمی کنم این همه شوق و شور وطن پرستانه و شهادت طلبانه چطور در عرض بیست سال تبدیل شده به شوق و شور پذیرش گرفتن و اقامت گرفتن و در رفتن، و آن صف های طویل ثبت نام برای حضور در جبهه تبدیل شده به صف های طویل ثبت نام برای آزمون تعیین سطح کلاس تافل؟ درست انگار از یک زندان تنگ و تاریک می خواهیم فرار کنیم. و اینها خیلی هایشان، تقریبا همه شان، بچه ها و تربیت شده های دست همان کسانی هستند که آنطور بااخلاص و شور جان نثار خاک وطن می کرده اند. فقط یک نسل گذشته!

چه اتفاقی افتاده؟ شرایط قطعا سخت تر از آن دوران نیست، و این نسل قطعا تنبل تر و خودخواه تر از نسل قبلش نیست. من فکر می کنم مساله امیدی است که دیگر وجود ندارد. مساله حقی است که احساس می کنیم داشتیم و به ما ندادند و خسته شده ایم از جنگیدن و دست و پا زدن و جان نثار کردن. فکر می کنیم بعد از آن همه فداکاری و تلاش و همبستگی که پدران و مادرانمان و تا حدی خودمان در انواع و اقسام مبارزه ها بروز داده ایم، حالا وقتش بود که به ثمر بنشیند. مساله این است که به اندازه تلاشی که کرده ایم و می کنیم، بهره نبرده ایم و خسته شده ایم از فداکاری برای نسل بعدی که هرگز نوبتش نمی رسد. و تحقیر شده ایم بعد از اینکه دیده ایم شهیدان گمناممان را مثل تابلو و بیل بورد تبلیغاتی توی دانشگاه ها و خیابان ها نصب کرده اند، که حتی از استخوان های پوسیده شان هم نگذشته اند و آنها را تبدیل به زنجیرهایی کرده اند برای اینکه ببندند به دست و پای ملتی که اینها برای آزاد کردنشان بود که شهید شدند.

ما نسل زحمت کشی بودیم، ما توی موشک و بمباران بزرگ شدیم، ما محدود شدیم، نهی شدیم، ترسانده شدیم، ما بدون تفریحات و برنامه هایی که حق هر بچه ایست بچگی کردیم، ما همه کودکی و نوجوانی و جوانی مان را فقط و فقط درس خواندیم، ما هزاران مانع را پشت سر گذاشتیم، ما برای به چنگ آوردن امکانات کمی که بود، برای ظرفیت محدودی که دانشگاه ها داشتند جان کندیم، ما زحمت کشیدیم، اما هنوز چیزی نداریم، به جایی نرسیده ایم و هنوز از ما می خواهند تحمل کنیم، امید داشته باشیم، هنوز از ما می خواهند جان فدا کنیم، در صحنه باشیم، گوش به فرمان باشیم، هورا بکشیم، دست ببوسیم و ما، ما دیگر برایمان بس است.

گفتم که، مساله امیدی است که دیگر وجود ندارد...

/ 8 نظر / 4 بازدید
سميرا

كامنت كه نه، اسمش رو گذاشتم دلگويه، خيلي طولاني شد... آخرين پست بلاگم براي توئه.

بيشتر از خوب بود، عالي!

مهشید غفارزادگان

1- دغدغه درستی است که در زمان نادرستی بیان شد. 2- مشکل درستی که بهتر بود با راهکاری هرچند فردی و شخصی بیان می شد. 3- امید و شور نیاز هر نسلی است زمان و مکان نمی شناسد سرخوردگی انگار سرنوشت محتوم نسل جدید استف مثل نسل جدید اروپاییان و آمریکایی ها. این دغدغه جهانی است اما حرق تو درست است ایرانی اش به ما مربوط می شود! 4- معتقدم که نشاط، شور و همه آنچه که گفتی در بحران هاست که شکوفا می شود. منتظر انتخابات هستم به شدت و با امید :)

مهشید

خیلی خوب بود.

سلام چرا نمینویسی؟

کلاغ دره های یوش

آی! همینه که گفتی! و آلان که انتخابات هم تمام شده وقت وقتش هم بود! به موقع گفتی اتقاقا !!!!

هاشم

شما نویسنده ها چرا خاموشید؟ الان موقع اینه که مردم بدونن اون آقایی که به همه ایراد میگرفت و متهم به قانون گریزی میکرد الان چطور به قانون احترام میذاره و چطور تحمل شکست رو داره!! اینهمه هیاهو به خاطر چیه؟ به خاط اینکه یه آقایی کلکسیون سمتهاش در این مملکت بی در و پیکر با ریاست جمهوری کامل نشده و هنوز تشنه قدرته. بنویس خانوم شما که قلمت خوبه حق رو بنویس