می خواهم کمی خشن بشوم.

من نمی دانم دوستانمان در فرهنگستان زبان و ادب فارسی غیر از اختراع لغات و اصطلاحات خنده دار آیا کار دیگری هم می کنند یا نه. در مورد همین یکی حرف می زنم.

درست است که شاد کردن روح مردم صواب دارد و بالاخره یک جور اشتغال زایی هم محسوب می شود اما این همه تعصب و بسته بودن نسبت به چیزهای جدید نسبت به کلمه های جدید تاسف آور است واقعا. زبان چطور توسعه پیدا می کند؟ اگر اجداد ما هم اینقدر تعصب به خرج می دادند که زبان فارسی همچنان تشکیل شده بود از50-60 تا لغت اصلی و بقیه هم ترکیب های خنده آوری از آن 50-60 تا بودند و خیلی هم محدود. چرا این همه لغت توی زبان های مختلف هم ریشه هستند و خیلی به هم شبیهند؟ چون این حساسیت ها وجود نداشت.

ما که نمی خواهیم یک لغت موجود را منسوخ کنیم و خدای نکرده زبان فارسی را از رونق بیندازیم. من خودم همیشه گفته ام اگر یک چیز این مملکت برایم خیلی عزیز باشد آن زبان فارسی است. اما ما می خواهیم تکلیف چیزهایی که زبان فارسی قدیم معادلی برایشان ندارد و بین مردم هم جا افتاده اند و سال هاست که استفاده می شوند را یک جور دیگر تعیین کنیم. می خواهیم قبول کنیم که این لغات الان دیگر جزو زبان ما شده اند. نه اینکه بعد از این همه سال که همه گفته اند هلی کوپتر بیاییم گیر بدهیم که نه باید بگویید چرخ بال و ما اصلا هلی کوپتر در فارسی نداریم. مگر چرخ بال داشتیم؟ انصافا خودت می خواهی به دوستت بگویی برایت ایمیل بزند، می گویی به من رایانامه بزن؟ می گویی؟ همین تو که اختراعش کردی؟

چرا باید مردم یک جور حرف بزنند، کتاب ها یک جور نوشته بشوند اما فرهنگ لغات یک جور دیگری باشد؟ مگر زبان چیزی غیر از آنیست که مردم با آن تکلم می کنند، نویسنده ها با آن داستان می نویسند و فیلم سازها با آن فیلم می سازند؟ چرا زبانی که دارد استفاده می شود را به رسمیت نمی شناسید؟ زبانی که شما در فرهنگ سرا می سازید در هیچ کجا تکلم نمی شده و نمی شود و به نظر هم نمی آید در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

یک کار مفیدتر بکنید. مثلا بروید یک تعریف جامع و کامل از دودر یا خفن ارایه بدهید. چه شما بخواهید و چه نخواهید این کلمه ها وارد زبان فارسی شده اند. من هر چه فکر می کنم معادلی برای خفن پیدا نمی کنم. مثلا اگر یکی بپرسد خفن یعنی چه نمی توانم توضیح بدهم و می گویم باید حسش کنی. این یک کار مفیدیست که شما می توانید بکنید. لغت ها را کشف کنید به جای اینکه اختراعشان کنید. به زبانی که همه با آن حرف می زنند احترام بگذارید. برای همه چیز ممیزی و سانسور، برای کلمه ها هم سانسور؟

پی نوشت: با کمال تاسف و تاثر این وبلاگ دارد لحن غر زدن پیدا می کند. خیلی خودم را سانسور می کنم. می نویسم و اینجا نمی گذارم که این اتفاق نیفتد. اما انگار تازگی ها فقط وقتی غر دارم نوشتنم می آید. شما به بزرگی خودتان ببخشید..

/ 5 نظر / 4 بازدید
محمد

سلام از بزرگي نقل شده كه: براي تباه كردن يك جامعه، كافي است كه زبانشان را تباه كنيد. من جسارتاً با ايده شما كه به زبانی که همه با آن حرف می زنند رسميت بدهيد، مخالفم. و فكر مي‌كنم بهتر است كار سازمان‌يافته‌اي براي پالايش زبان فارسي انجام شود. با وجود آنكه در اين مملكت خلأ كار سازمان‌يافته فراوان است، اما اين يكي از مهمترين آنها است. در روزنامه‌‌ها، در مدارس، در صدا و سيما، در هرچه كه نشر مي‌يابد، به مردم درست حرف زدن آموخته شود. متاسفانه واژه‌هاي زيبا نه به خاطر كاستي و ضعف آنها، بلكه به خاطر ضعف در اشاعه و نشر آنها در فرهنگ ما هرز مي‌روند و بعد كلمات من‌درآوردي و بي‌ريشه فراگير مي‌شوند. پي‌نوشت: درسته كه به قول شما غر زدن، براي روحيه آدم بد است؛ اما اين رسالتي است كه آدمهاي آگاه جامعه بر دوش مي‌كشند. همين است كه دنيا زندان مومن است.

محمد

سلام. من درسا نمي‌شناسم. ولي اصلا منظورم ايني كه شما گفتيد نبود! ممنون از توجه و راهنمايي شما! يك پي‌نوشتي مي‌نويسم تا رفع سوء تفاهم شود.

سمیرا

تو غر زدنت هم قشنگه آخه!!!!بوس

کلاغ دره های یوش

من میگم دیگه نباید حرص خورد . یه کاری با ما کردن که به مرحله رهایی رسیدیم . بذار دیگه هر کی هر غلطی می خواد یکنه بکنه ، مگه دیگه بیشتر از این می شده به یه مملکت، به آدماش، به منابعش به فرهنگش به زبانش و به همه چیز دیگش گند زد. بی خیال

مهشید

هر وقت حداد عادل اسمشو عوض کرد گذاشت آهنگر دادگر اون موقع شاید منم از این واژه های فرهنگستان استفاده کردم!!!!!