چقدر ساده لوح بودم که فکر می کردم برای حماقت های بشری حدی وجود داره. حالا تو زود نگو: "دیدی دنیا به عقب حرکت می کنه. قبول که نمی کنی." نه می دونم خشونت های فردی اصلا کم نشده، بلکه خشونت های جمعی کم شده یا لااقل من در کمال ساده لوحی اینطور تصور می کردم.

 فکر می کردم دنیای متمدن امروز اجازه نمی ده (به هیچ دلیل موجه یا ناموجهی) که وقتی یک عده معدودی آدم مدت ها در شرایط محاصره کامل قرار داشتن و گرسنه بودن و دارو نداشتن و سوخت نداشتن و دستشون از همه جا کوتاه بوده، حالا بعد از اینکه تمام نیروهاشون ته کشیده و به آخر خط رسیدن تازه بهشون حمله بشه، از همه طرف و زن و مرد و بچه هم فرقی نکنه و از یه طرف همه رو بکشن. اما خب دیدم که اجازه دادن و صدا هم از کسی در نیومد (جز از یکی از اون جرثومه های که از این وضعیت تعلیق نیمه جنگ نیمه صلح اون منطقه سود می بره).

من در کمال سادگی فکر می کردم یک دولتی (چه قانونی یا غیر قانونی) وقتی می بینه مردمش بعد از مدت ها شرایط محاصره کامل و مضیغه و از دست دادن تمام توان و به آخر خط رسیدن حالا از همه طرف داره بهشون حمله می شه و بزرگ و کوچکش تکه تکه می شن و این مقاومت زورکی آخرش یا شکسته (مثل مقاومت صدام) یا صلح بی فایده ای که بعد از نابودی و به صفر رسیدن به دست میاد (که دیگه به چه دردی می خوره)، فکر می کردم یک دولت در دنیای مدرن امروز وقتی در چنین شرایطی قرار می گیره خب به خاطر حفظ جون مردمش هم که شده با بزرگواری کوتاه میاد تا بعد یک فکری بکنن ولی فعلا مریض بودن بهتر از مردنه. اما خب دیدم که کوتاه نیومد و با خیال راحت و با خونسردی می گه "اگه اسرائیل به این حملات ادامه بده آخرش خودش نابود می شه و به ضرر خودشه به ما چه" (!).

کاش یک جایی توی این دنیا بود، یک سرزمینی جایی که با همه دنیا قرارداد می کرد که هیچ کشوری از لحاظ سیاسی کاری به کار اون نداشته باشه و اون هم از لحاظ سیاسی کاری به کار هیچ کشوری نداشته باشه و داخل خودش هم چیزی به اسم سیاست و سیاستمدار و از این آت و آشغال ها وجود نداشت و نمی دونم یه جور معقولی اداره می شد. بعد ما آدم های بدبخت گریزان از جنگ با این امید که شاید روزی برسه که بتونیم توی این کشور زندگی کنیم به این زندگی ترسناک و رعب انگیزمون ادامه می دادیم.

اگه دولتمردان ایرانی بخوان همینطوری مثل حماس از حق مسلم انرژی هسته ای ما دفاع کنن چی؟ کی به داد ما می رسه؟

/ 6 نظر / 6 بازدید
2mim

اینو بخون باور کن ضرر نمیکنی.من در دوماه اول 230هزار تومن برداشت کردم. میدونستی از طریق وبلاگت میتونی درامد ثابت ماهیانه داشته باشی و حتی اگه خودتم نخواستی فعالیت کنی از طریق زیرمجموعه هات که تو سیستم عضو میکنی ماهیانه در آمد ثابت داشته باشی؟ اصلا کاری نداره و چند دقیقه بیشتر وقتتو نمیگیره.با گذاشتن بنرهای تبلیغاتی سیستم اکسین ادز به ازای هر کلیک که روی تبلیغاتت بشه تا سقف 70 تومان پورسانت میگیری و به ازای هر نفر که به سایت دعوت کنی مبلغ 100 تومان پورسانت میگیری و به ازای هر کلیک که رو تبلیغات زیر مجموعه هات بشه مبلغ 5 تومان پورسانت میگیری.این عالی نیست؟تازه اگرهم نخواستی این فعالیت ها رو بکنی میتونی فقط عضو سایت بشی و از ابزار وبمستر فوق العاده سایت برای زیبایی سایت و افزایش آمار بازدیدهای وبلاگت استفاده کنی.که کاملا رایگانه مثل سیستم تبادل لینک و پیلم نما و خبرنامه . میتونی هر روز خودت 1 بار روی تبلیغات متنی و روی تبلیغات گرافیکی وبلاگت کلیک کنی و پورسانتشو گیری.حالا اگه تصمیم گرفتی تا عضو سایت بشی از طریق لینک زیر میتونی اینکارو بکنی: http://www.oxinads.com/?a=20420

مریم

اره بابا بد دنیایی است![ناراحت]

سارا

یعنی اگه بود همچین کشوری

آیلر

فکر می کنم سوییس نسبتا چنین شرایطی رو داشته باشه.

سالومه

من ایندفعه اون جمله کذا رو نمی گم! تو هم سعی نکن به یه همچین امیدی زنده باشی! حداقل امید به ساختن یه همچین جایی خیلی سازنده تر از امید به وجود داشتنشه!

آرزو

سلام. هیچ جای دنیا یک همچین کشوری پیدا نمیشه. حتی سوییس هم اون ایده آل نیست. فقط کاش مردمد رو سپر بلا نمی کردن.