جوان تر که بودم، وقتی برف می آمد، روی مبل پای پنجره دراز می کشیدم و غرق تماشای دانه های درشت برف می شدم که رقص کنان و چرخ زنان با سرعت زیاد از آسمان به زمین می آمدند. کمی که می گذشت و زمان و مکان اهمیتش را از دست می داد، احساس می کردم آن دانه ها ایستاده اند و من خودم رقص کنان و چرخ زنان با سرعت زیاد از زمین به آسمان می روم.

بزرگ تر که شدم، بزرگ تر که شدم البته باز هم همین کار را می کردم منتها چون وقت نداشتم فارغ از همه چیز مدت ها روی مبل دراز بکشم و برف هم دیگر آن قدرها نمی بارید، اینطور شد که همه وقت و همه جا اگر چشمم به چند تا دانه ناقابل می افتاد به خصوص اگر بخت یار بود و همان وقت زیر آسمان بودم، دوباره غرق تماشایشان می شدم و زمان و مکان را فراموش می کردم.

دیشب ابتدای خیابان ملاصدرا پر بود از آدم های بی نوایی که در صف های بسیار طویل منتظر تاکسی ایستاده بودند. برف آنچنان سنگین بود که فضا را انگار بخار و مه غلیظی گرفته بود. بخار غلیظی که با نور زرد ماشین هایی که به زحمت رد می شدند، کمی روشن می شد و آن وقت می توانستی لابلای این بخار زرد رنگ، آن دانه های عزیز را ببینی که فارغ از همه چیز در جشن خودشان مشغول پایکوبی بودند و اصلا حواسشان نبود که این جشن بی موقع چقدر برای این آدم های قالبی و سرموقع زحمت درست کرده است. برای خودشان چند سانتی متر می آمدند پایین بعد یک نیم چرخی می زند و کجکی کمی می رفتند بالا بعد دوباره به راست، به چپ، یه کم بالا، یه کم پایین تا عاقبت بعد از اینکه حسابی از نفس می افتادند می رسیدند به زمین و مثل بقیه دوستانشان آب می شدند. آن وقت یکی از این ماشین های گِلی با سواریان خوشحالش که از شادیِ سواره بودن و خیس نشدن لبخند می زدند، ویژ از رویشان رد می شدند و آنها را می پاشیدند به سر و روی همان آدم های بی نوای منتظر تاکسی.

فرصت کوتاه بود و سفر جانکاه بود

اما یگانه بود و هیچ کم نداشت.

به جان منت پذیرم و حق گزارم!

 

/ 6 نظر / 6 بازدید
هادی

متن زیبایی بود!

سارا

تو جزو اون آدم های بینوا بودی یا خوشحال؟

کوهستان سرد

متن قشنگی بود. اونقدر زمان بی رحم می گذره که فکرشو نمی کنی. برفهای زیبا و صدای فشرده شدن اون زیر پای عابران همگی زیبایند. اگر توچال رفتی توی زمستون جای منو خالی کن.

آیلر

ممنونم! من اولش بینوا بودم بعدش خوشحال شدم! قصد دارم حتما زمستون امسال برم توچال. کاش بودید و با هم می رفتیم :(

آرزو

من مدتهاس که برف ندیدم:( جای منم خالی کن اگه تو برفها راه رفتی:)

لیلا

امروز به چیزهای جدیدی فکر کردم. مثلا به جوان تر که بودی... اما فکر کنم قبلا هر جوری که بودی حالا جوان تری.